Moringa, czyli tajemnica długowieczności.

Moringa, czyli tajemnica długowieczności.

2
Moringa – poprzez swoje właściwości odżywcze, a co za tym idzie również lecznicze – zaliczana jest do grupy superżywności. Posiada 4 razy więcej witaminy A niż marchew, 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 17 razy więcej białka niż mleko i 25 razy więcej żelaza niż szpinak.

Co to jest Moringa?

Moringa jest gatunkiem drzewa tropikalnego, liściastego, które rośnie przede głównie w Azji, ale spotykanej jest też w Afryce i Ameryce Południowej. Jest to rośliną mało wymagającą, lubi suche tereny i bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków, zachowując przy tym stale zielone liście. Osiąga wysokość nawet 10 metrów i choć najczęściej wykorzystywane są liście, to używane są wszystkie jej części, np. nasiona, kora, owoce i kwiaty. Ze wspomnianych liści powstają zdrowotne herbaty, z nasion np. olejki do ciała, a z korzenia czy owoców specjalne ekstrakty wykorzystywane w produkcji tabletek.

Pochodzenie

Moringa pochodzi z Indii, gdzie wykorzystywana jest jako środek leczniczy oraz pielęgnacyjny. Przydatna i użyteczna dla człowieka jest każda część tej rośliny: ziarna – dzięki działaniu antybakteryjnemu – uzdatniają wodę, kwiaty i liście używane są do produkcji leków, a z kory można wytwarzać liny i papier.

Bomba witaminowa

Moringa zawiera dwa razy więcej białka niż soja, cztery razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy, cztery razy więcej witaminy A niż marchew, siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 15 razy więcej potasu niż banany, 17 razy więcej białka niż mleko i 25 razy więcej żelaza niż szpinak. Słynie także z dużej zawartości manganu (znaczenie dla kości i stawów), chromu (odpowiada za przemianę materii i odporność na stres) i boru (reguluje pracę mózgu i sprawność intelektualną). Rekordzistka antyoksydantów Moringa zawiera aż 46 różnych antyoksydantów, czyli substancji odpowiadających za wyłapywanie i neutralizowanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie i rozpad komórek ciała.

Superżywność

Na szczególną uwagę zasługują:

  • zeatyna: odpowiada za wchłanianie wszystkich witamin i mikroelementów;
  • salwesterol: posiada udokumentowane działanie antynowotworowe;
  • chlorofil: Moringa posiada go najwięcej ze wszystkich przebadanych do tej pory roślin, odpowiada on za usuwanie toksyn z organizmu;