BIO

ORGANIC Mąka orkiszowa razowa ekologiczna typu 2000 (1kg) - BIO

(1 Opinii) Dodaj recenzję
Kod: 5907814664921

Orkisz to wysokowartościowy gatunek zboża, odporny na niekorzystne warunki pogodowe i choroby roślin. Przy przemiale razowym do mąki przechodzą wszystkie składniki ziarna, które jest dobrym źródłem białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B (zwłaszcza B6), cynku i błonnika pokarmowego. Orkisz jest polecany dla dzieci, diabetyków, rekonwalescentów, w schorzeniach układu pokarmowego, ponieważ jest lekko strawny, wzmacniający, pozostawiający na długo uczucie sytości.

Mąka orkiszowa razowa typ 2000 ekologiczna

Skład:
mąka orkiszowa razowa typ 2000
Produkt może zawierać alergeny: gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję oraz mleko (łącznie z laktozą) ze względu na konfekcjonowanie w zakładzie, w którym paczkowane są surowce zawierające ww. alergeny.

Masa netto: 1kg.

Pochodzenie: Austria

Wartość odżywcza w 100g produktu:

Wartość energetyczna: 320 kcal (1358 kJ)

Białko: 11,6g

Węglowodany: 62,4g

Tłuszcz: 2,7g

Certyfikacja: PL-EKO-07 rolnictwo UE

Wyprodukowano przez Bio Planet Sp. z o.o., PL-EKO-07 dla Organic Farma Zdrowia S.A. ul. Głubczycka 11/1; 02-417 Warszawa, PL-EKO-01 EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o.



Rada dietetyka:


Przepis na orkiszowe naleśniki: Wymieszać 1,5 szklanki przesianej mąki ze szklanką mleka sojowego i szklanką zimnej wody gazowanej, wyrobić ciasto mikserem dodając łyżkę oleju tłoczonego na zimno. Smarzyć z dwóch stron na dobrze rozgrzanej patelni.


Wybierając Organic Farma Zdrowia sięgasz po starannie wyselekcjonowane produkty z certyfikowanych upraw ekologicznych, w których zachowano to co najlepsze. Natura i nic więcej!


Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

 

 

Certyfikat BIO: Tak
Bezglutenowy (certyfikat): Nie
Bez laktozy: Nie
Wegetariański: Tak
Wegański: Tak
Bez glutenu w składnikach: Nie
Bez dodatku cukru: Nie
a

super się nadaje na chleb własnej roboty

Przepis

Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni
Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi interesuje się nie tylko jedzeniem smacznym, ale też zdrowym, bazującym na pewnych składnikach. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się mąka orkiszowa, która  może wydawać się czymś wręcz egzotycznym, a tak naprawdę znana jest na terenach Europy od tysięcy lat. Czy mąka orkiszowa jest zdrowa, jakie są jej właściwości i jak ją wykorzystać?

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi interesuje się nie tylko jedzeniem smacznym, ale też zdrowym, bazującym na pewnych składnikach. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się mąka orkiszowa, która może wydawać się czymś wręcz egzotycznym, a tak naprawdę znana jest na terenach Europy od tysięcy lat. Czy mąka orkiszowa jest zdrowa, jakie są jej właściwości i jak ją wykorzystać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mąka orkiszowa była znana na terenach dzisiejszej Europy już tysiące lat temu, czego dowodzą archeologiczne odkrycia dotyczące prymitywnych społeczeństw żyjących jeszcze w epoce brązu! Orkisz był znany także starożytnym Rzymianom i Izraelitom. Roślina ta jest silnie spokrewniona z popularną dzisiaj pszenicą. Jak to się jednak stało, że na przestrzeni lat coraz rzadziej stosowano orkiszową mąkę? Wszystko jest związane z procesem jej produkcji. Ziarna orkiszu są znacznie większe od pszenicy, a do tego mają twardsze łuski, a więc ich przetwarzanie wymaga większego trudu i czasu. Nie zmienia to faktu, że orkisz jest rośliną o wiele bardziej wytrzymałą i może bezpiecznie wzrastać nawet w stosunkowo chłodnym klimacie. W odróżnieniu od pszenicy nie dotknęły go różne modyfikacje, co wpływa na prozdrowotne właściwości.

Orkiszowa mąka jest nie tylko alternatywą zdrową, ponieważ posiada bardzo przyjemny smak, który jest delikatnie orzechowym, pozbawiony goryczki, a przy tym słodkawy.

Mąka orkiszowa – właściwości

Wiele osób zastanawia się, czy orkisz jest zdrowy, a przynajmniej zdrowszy od pszenicy? Otóż orkisz właściwości posiada w wielu aspektach bardziej korzystne dla ludzkiego organizmu. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że jest rośliną bogatą w białko i błonnik, a także pierwiastki, takie jak żelazo i magnez. Dochodzą do tego witaminy, szczególnie z grupy B (witamina B3 i B6). Okazuje się także, że orkiszowa mąka posiada znacznie mniej glutenu, niż pszeniczna, jednak na tyle dużo, by wyrabiane ciasta były odpowiednio sprężyste.

Mąka orkiszowa – wartości odżywcze

W stu gramach mąki orkiszowej znajduje się ok. 330 kcal, 11g błonnika i 14 g białka. Pod względem innych substancji w kontekście zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej to 34% witaminy B3, 10% witaminy B6, 34% magnezu i 24% żelaza.

Orkiszowa mąka, a jej wpływ na zdrowie

Orkiszowa mąka łatwo się rozpuszcza, dzięki czemu nie jest trudna w trawieniu. Przez to wymienione substancje przyswajają się stosunkowo szybko. Ze względu na obecność błonnika w jej składzie owa mąka jest polecana osobom chcącym obniżyć swojej ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Dochodzi do tego korzystny wpływ na układ pokarmowy. Chodzi o zapobieganie biegunkom, wzdęciom, zaparciom. Orkiszowa mąka dobrze wpływa na metabolizm, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób na diecie odchudzającej. Witaminy z grupy B natomiast regulują gospodarkę hormonalną. Produkty bazujące na opisywanej mące są też polecane dzieciom.

Jak można wykorzystać mąkę orkiszową w kuchni?

W większości przypadków orkiszowa mąka może stać się zamiennikiem mąki pszennej. Co prawda uzyskane z niej ciasto nie będzie w tak dużym stopniu elastyczne, jednak o wiele prościej w jej przypadku zapobiec powstawaniu zakalców. Z tego powodu jest często polecana w przypadku tworzenia chlebów, babek. Zaleca się korzystanie z pewnych produktów, dlatego zapraszamy do skorzystania z produktów sklepu Organic24.pl

Przepis na chleb orkiszowy

Składniki:

  • orkiszowa mąka – 400 g
  • letnia woda – 300 ml
  • drożdże żywe – ok. 12 g
  • oliwa/olej – 1 łyżka
  • sól – 1 łyżeczka
  • cukier – 2 łyżeczki (ewentualnie 1 łyżeczka miodu)
  • (opcjonalnie można dodać ulubione nasiona, np. słonecznika)

Na początek powinno się rozpuścić drożdże w wodzie. Później należy dokładnie wymieszać mąkę oraz sól i cukier, najlepiej w misce. Kolejnym krokiem jest wlanie wody z drożdżami w środek mieszaniny, trzeba także dodać oliwę i ewentualnie miód, jeżeli to z niego się korzysta. Ciasto powinno się wyrabiać przez kilka minut, by powstała jednolita masa. Jeżeli będzie zbyt mokre – dodać mąki, jeśli zbyt suche – dodać odrobinę wody. Później wszystko trzeba przenieść do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, ewentualnie wysmarowanej masłem i wysypaną równomiernie mąką. Następnie należy zostawić ciasto do wyrośnięcia pod przykryciem przez około godzinę, a potem piec przez około 40 minut w 200 stopniach Celsjusza.

[lista-produktow id="3021,4285,8972,8973"]